KHK Mağdurları Haber

Son Ana Kadar Sendikalı Olan Kişi Hakkında OHAL Komisyonu Kararı – Kamu Personeli Alımı

Kovuşturmaya Yer Yok Kararı
OHAL döneminde çıkarılan 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen sağlık personelinin OHAL Komisyonu kararı neticelendi. Kişinin 15 Temmuz darbe girişimine kadar FETÖ’ye müzahir sendikaya üye olduğu gerekçesiyle daha önceden hakkında soruşturma açılmış ve kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmiştir.

OHAL Komisyonu yaptığı inceleme neticesinde kişi hakkında başka bir delil bulunmadığı ve aynı zamanda kovuşturmaya yer yoktur kararı bulunduğu için göreve iadesine karar verdi. Sağlık personelinin ataması kuruma tebliğinden itibaren anında yapılacak ve geçmişe yönelik tüm hakları da ödenecektir.

Hali hazırda OHAL Komisyonu dosyaların yarıdan fazlasını bitirmiş durumdadır. Verilen kararlar idare mahkemesine götürülmekte ve mahkemelerden de kararlar çıkmaktadır. İdare mahkemelerinin verdiği kararlar da ağırlıklı olarak ret yönünde olsa da birkaç kabul kararı da duyuldu. Mahkemeler konuya daha hukuki yaklaşarak detaylı bir inceleme yapmaktadır. Üstelik kurumlardan da cevap istenerek sorunun tam olarak çözülmesi sağlanmaktadır. OHAL Komisyonu 2020 yılının ilk yarısı içerisinde dosyaların tamamını karara bağlamayı hedefliyor. Bu süreden sonra komisyonun görevi sona erecek ve iş tamamen mahkemelere kalacaktır.

Kamu Personel Alımı

Takip Edin

Son haber ve gelişmeleri yakalamak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Çok Okunan

Çok Yorumlanan