KHK Mağdurları Haber

OHAL Komisyonu 701 Sayılı KHK’dan Albatros 4 İade Kararı Verdi

Beraat Kararı
OHAL Komisyonu kamu görevinden ihraç edilen personellerin başvurularını değerlendirmeye devam ediyor. Kararlarda KHK sırası gözetilmezken nasıl bir sıranın takip edildiği de kamuoyu ile paylaşılmamaktadır. OHAL döneminde çıkarılan son KHK olan 701 sayılı KHK ile ihraç olan Adalet Bakanlığı personelinin başvurusu sonuçlandı. Henüz ilk KHK’lardan olan 672’den kararlar çıkmamışken 701’den kararların gelmesi tepkilere neden olmaktadır.

Verilen kararda kişi hakkında bir davanın olduğu ve bu davadan beraat ettiği yazmaktadır. Ayrıca kişinin dosyasında Albatros 4 kodlamasının var olduğu da ifade edilmektedir. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde kişinin terör örgütleriyle iltisaklı ya da irtibatlı olmadığı kabul edilerek görevine iadesine karar verilmiştir.

Hali hazırda OHAL Komisyonu kararını bekleyen çok sayıda kimse bulunmaktadır. Bu dosyaların 2020 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor. Eğer bitirilmezse süre tekrardan uzatılacak ve kalan dosyalar kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. OHAL Komisyonu ret kararlarına karşın idare mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir. Bu mahkemeler sadece Ankara mahkemeleri olmakla birlikte önceden belirlenen mahkemeler olabilmektedir. Verilen karara göre İstinaf ve Danıştay’a da gidilebilir. Mahkemeler tarafından verilen karar kurumlar tarafından muhakkak uygulanmalıdır. Aksi takdirde suç işlenmiş olacaktır.

Kararın sahibi forumumuzda Adalet Bakanlığı Forumunda üyedir.

Takip Edin

Son haber ve gelişmeleri yakalamak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Çok Okunan

Çok Yorumlanan